Difference between revisions of "Theological Works of Paracelsus"
From Theatrum Paracelsicum
Line 332: | Line 332: | ||
| 132 || [[Summum bonum sive vita sancta et beata … super Sursum corda]] | | 132 || [[Summum bonum sive vita sancta et beata … super Sursum corda]] | ||
|} | |} | ||
= Sudhoff's and Matthießen's Edition = | |||
== Volume 1: Philosophia Magna I == | |||
{| class="wikitable" style="margin:right; width: 80%;" | |||
|- | |||
! style="width: 10%"| Number | |||
! style="width: 10% | Sudhoff | |||
! style="width: 80%"| Text | |||
|- | |||
| I || 1 || Liber prologi in vitam beatam | |||
|- | |||
| II || 7 || De religione perpetua | |||
|- | |||
| III || 2 || De summo et aeterno bono | |||
|- | |||
| IV || 10 || De potentia et potentia gratia dei | |||
|- | |||
| V || 3 || De felici liberalitate | |||
|- | |||
| VI || 15 || De martyrio Christi et nostris deliciis | |||
|- | |||
| VII || 16 || De remissione peccatorum | |||
|- | |||
| VIII || 5 || De officiis, beneficiis et stipendiis | |||
|- | |||
| IX || 4 || De honestis utrisque divitiis | |||
|- | |||
| X || 8 || De ecclesiis veteris et novi testamenti | |||
|- | |||
| XI || 18 || De resurrectione et corporum glorificatione | |||
|- | |||
| XII || 32 || Vom Tauf der Christen | |||
|} | |||
= Gantenbein's ''New Paracelsus Edition'' (NPE) = | = Gantenbein's ''New Paracelsus Edition'' (NPE) = |
Revision as of 18:55, 18 May 2022
Sudhoff's List in Paracelsus-Handschriften, section III
Philosophiae Magnae pars altera: De Vita beata (und Verwandtes)
Sermones
Bibelkommentare
Neues Testament
Altes Testament
Abendmahlschriften
Marienschriften
Sudhoff's and Matthießen's Edition
Volume 1: Philosophia Magna I
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
I | 1 | Liber prologi in vitam beatam |
II | 7 | De religione perpetua |
III | 2 | De summo et aeterno bono |
IV | 10 | De potentia et potentia gratia dei |
V | 3 | De felici liberalitate |
VI | 15 | De martyrio Christi et nostris deliciis |
VII | 16 | De remissione peccatorum |
VIII | 5 | De officiis, beneficiis et stipendiis |
IX | 4 | De honestis utrisque divitiis |
X | 8 | De ecclesiis veteris et novi testamenti |
XI | 18 | De resurrectione et corporum glorificatione |
XII | 32 | Vom Tauf der Christen |
Gantenbein's New Paracelsus Edition (NPE)
Volume 1: Vita beata
A. Liber de vita beata
B. Fünf Traktate zur Seligkeit
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B1 | 29 | Liber de poenitentiis |
B2 | 34 | Libellus de baptismate christiano |
B3 | Liber de sacramento corporis Christi | |
B4 | 31 | Liber de iustitia |
B5 | 35 | Liber de imaginibus idolatriae |
C. Weiteres zur Heiligenverehrung
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
C1 | Auslegung des 149. Psalms | |
C2 | Auslegung des 150. Psalms | |
C3 | De sanctis |
Volume 2: Salzburg Reformation Writings
A. The Writings on the Virgin Mary
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
A1 | 120 | Das Buch von der Jungfrauen Maria (15 Aug. 1524) |
A2 | 121 | De virgine sancta theotoca |
A3 | 122 | Maria ist aus Anna geboren, aber aus Joachim nicht |
A4 | De Salve regina, Regina coeli et Magnificat | |
A5 | 124 | De invocatione beatae Mariae virginis |
A6 | 105 | Auslegung über das Ave Maria |
A7 | 106 | Auslegung über das Magnificat |
A8 | 107 | Auslegung über das Nunc dimittis |
A9 | 126 | Super Salve regina explicatio |
A10 | 128 | De dignitate sanctae Mariae |
B. Liber de sancta trinitate
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B | 37 | Liber de sancta trinitate (8 Sept. 1524) |
C. De genealogia Christi and fragments thereof
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
C1 | 39 | De genealogia Christi |
C2 | 121 | Von der geburt Mariae und Christi |
D. Early Sermons
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
D1 | 42 | Sermo de sancta trinitate |
D2 | 43 | Sermo de partu virginis |
D3 | 44 | Sermo de passione domini |
D4 | 49 | Sermo de purgatorio |
E. De septem punctis idolatriae christianae
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
E | 36 | De septem punctis idolatriae christianae (14 Nov. 1524) |
F. The Letter to the Wittenberg Reformers with Addendum
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
F1 | 63 | The Letter to Luther, Melanchthon and Bugenhagen |
F2 | 65 | The Commentary to the First Five Chapters of Matthew |
Volume 3: Matthew Commentaries 1
Volume 4: Matthew Commentaries 2
A. (Vierte Auslegung) Evangelium secundum Matthaeum
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
A | 69 | (Vierte Auslegung) Evangelium secundum Matthaeum ("Ex principio") |
B. Fragments of a Fifth Commentary on Matthew
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B | 70 | Fragments of a Fifth Commentary on Matthew (chapters 6-23) |
C. Further Fragments on the Gospels
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
C1 | 71 | Fragmenta super Mattheum et Marcum |
C2 | 72 | Aliud fragmentum super Matthaeum |
C3 | 73 | Sermo super verbum "Cum natus esset" (Matth. 2) |
C4 | 103 | Auslegung des Evangelium Johannis am Ersten, In Principio |
D. Commentaries on the Lord's Prayer
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
D1 | 74 | Explicatio orationis dominicae |
D2 | 104 | Scolia über das Vaterunser |
E. Vom Grund des Alten und des Neuen Testaments
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
E | Vom Grund des Alten und des Neuen Testaments |
F. Commentaries on New Testament Epistles
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
F1 | 76 | Fragment eines Kommentars zum 1. Petrusbrief |
F2 | 77 | Vorrede in die Episteln Johannis |
F3 | 78 | Vorrede (al. Beschluss) über Jakobi und Judae Epistel |
F4 | 79 | Epistolae Judae Apostoli textus |
F5 | 80 | Auslegung der Epistel Judae Apostoli |
Volume 5: Abendmahlsschriften
A. De coena domini libri VII ad Clementem VII papam (1530)
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
A | 90 | De coena domini libri VII ad Clementem VII papam (1530) |
B. Coena domini nostri Jesu Christi declaratio
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B | 93 | Coena domini nostri Jesu Christi declaratio |
C. Philosophia de limbo aeterno (1533)
D. Fragments on the Eucharist
Volume 6: Sermones
A. Sermons on the Gospel Parables
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
A1 | 58 | Sermones in similitudines evangeliorum |
A2 | 75 | Paraphrasis in parabolas Christ |
B. Late Sermon Cycles (1540)
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B1 | 46 | Sermones de Antichristo |
B2 | 47 | Sermones in incantatores |
B3 | 48 | Sermones in pseudodoctores |
C. Sermon Cycles on the Gospel Miracles
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
C1 | 59 | Sermones de miraculis Christi super infirmos |
C2 | 60 | Sermones de miraculis Christi super obsessos |
D. Individual Sermons
Volume 7: Psalmenkommentar
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
A | 84 | Auslegung des dritten teils des psalters Davids |
B | 85 | Auslegung der psalmen des letzten vierteils nach brauch Davids des propheten (1530) |
Volume 8: Philosophia Magna
A. Philosophia Magna
B. De occulta philosophia (possibly spurious)
Number | Sudhoff | Text |
---|---|---|
B | De occulta philosophia (possibly spurious) |